Eso, eso a zase eso. Smečař Janků řádil na podání, Aeru dal sedmičku

To byla nádhera, která se hned tak nevidí. Ostravský smečař David Janků neměl v 15. kole extraligy volejbalistů na podání konkurenci. Dal sedm z deseti es svého týmu a k domácí výhře nad Aerem Odolena Voda (3:0) v sobotu přispěl ještě dalšími deseti body z útoku.
„Bylo jich sedm? Tak to je paráda,“ zaradoval se hned po utkání dvaadvacetiletý volejbalista. „Myslím, že vloni jsem měl nejvíc v jednom zápase tři nebo čtyři esa, tohle se mi ještě nikdy nepovedlo,“ přiznal David Janků.

Bylo to tím, že sedmá Ostrava hostila poslední tým tabulky? „To si myslím, že ani ne. Dnes jsem se na servisu fakt cítil dobře, tak jsem to mlátil a ani jich tolik nezkazil,“ usmíval se 193 centimetrů vysoký smečař.

V sobotu podával celkem osmnáctkrát, neúspěšný byl jen třikrát. V úvodní sadě zařídil dva přímé body, v další se blýskl třemi esy v řadě za sebou a pak ještě v koncovce přidal čtvrté, kterým set ukončil. A sedmou parádu si nechal pro poslední dějství.

„Jednou to vyjde, jindy ne a dnes se mi to podařilo. Soupeř se teď docela trápí, takže nic jiného než tři body jsme nebrali. Jsem rád, že jsme to splnili za 3:0,“ řekl Janků.

Ostravští si tím spravili reputaci po domácí prohře se Zlínem (0:3), kterou zakončili rok 2017. „To byla velká škoda, protože Příbram teď porazila Liberec 3:0. Bylo to překvapení kola, které nám do karet moc nehraje,“ přiznal bomber sedmého týmu tabulky.

„V sobotu jedeme do Ústí, na to se musíme pořádně připravit a zabojovat,“ netajil se cílem přivézt body z haly devátého celku, který Ostrava pod svou sítí v říjnu porazila 3:1.

„Soupeř hraje doma ještě lépe než venku. Bude to těžký zápas, ale každopádně ho budeme chtít vyhrát,“ dodal ostravský volejbalista.

V této sezoně dával Janků v patnácti utkáních extraligy celkem 204 podání, 42 jich zkazil, 19 skončilo esem. Úspěšnost v útoku má 43 procent a 135 bodů, na bloku jich získal 18. V tabulce všech hráčů soutěže mu patří 17. místo, na vedoucího univerzála Filipa Kramára z Ústí nad Labem s 256 body jich ale 84 ztrácí.

„Nechci přehnaně chválit, aby to neznělo jako polibek smrti, protože když se někdo hrozně moc chválí, pak to tak může dopadnout. David má ale teď dobrou formu. V posledních zápasech se mu daří v útoku i na podání a tohle je vyústění. Raději bych to ale zaklepal, aby mu to vydrželo,“ hodnotil trenér VK Ostrava Jan Václavík výkony Davida Janků, který byl v sobotu vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Co to pro něj znamená? „Že zaplatím asi pětistovku klukům do píny, ale samozřejmě si toho cením,“ přiznal smečař, který do Ostravy přišel předloni v létě na hostování z Karlových Varů.
Zdroj: https://moravskoslezsky.denik.cz/ostatni_region/eso-eso-a-zase-eso-smecar-janku-radil-na-podani-aeru-dal-sedmicku-20180116.html