Máme super partu lidí a všichni stejné slovo, říká Matěj Šmídl

Před dvěma roky byl v extraligovém kádru volejbalistů VK Ostrava nejmladší, teď je devatenáctiletý univerzál Matěj Šmídl jeho kapitán. Jak k tomu došlo?
„Ze své zkušenosti jsem zvolil ‚demokratickou' cestu a po dohodě s mým asistentem Honzou Václavíkem kapitána určil, protože to musí být člověk, který je s námi na stejné vlně," s úsměvem vylíčil kouč Zdeněk Šmejkal.
 
„I přes nesporné mládí má Mates spoustu věcí, které by měl kapitán mít. Je to agresivní kluk, nebojí se sáhnout i k nějakým ostřejším slovům, což mi vyhovuje, protože nejsme panenky a někdy je potřeba provětrat to vědomí hráčů. Důležité je, aby i on byl příkladný, na čemž ještě trošku pracuje. Myslím si, že ho kluci berou, a nějak mu to neškodí, když do nich občas zajede nějakou svojí poznámkou," dodal trenér.
 
„Určitě to bylo překvapení, ale milé a já to přijal. Jsem moc rád, že mi trenér dal tuto ‚hodnost', ale mezi kluky je to jen formalita, jsem normální člen týmu jako ostatní," svěřil se 207 centimetrů vysoký volejbalista. Premiéru v nové roli měl v 1. kole extraligy v sobotu doma s Příbramí, kterou Ostrava porazila 3:2 (22, -25, 15, -30, 8).
 
„Nemyslel jsem na to, jestli jsem nebo nejsem kapitán. Mám možná víc povinností, než jsem míval, ale že bych to nějak prožíval a cítil větší pozornost, tak to ne. Jsme jeden tým, každý má na hřišti své místo, všichni jsme stejně platní a podílíme se na výhře i prohře," konstatoval Šmídl, který se v zápase blýskl 32 body.
 
K vítězství tým dovedl i v úterním 2. kole Českého poháru ve Frýdku-Místku nad Black Volley Beskydy 3:0 (20, 22, 23). „Je to jen funkce. Máme super partu lidí a myslím si, že se všichni respektujeme a máme stejné slovo," řekl český juniorský reprezentant. Přesto prozradil, že za post kapitána musel finančně přispět do píny týmu. „No, stálo mě to dost, a samozřejmě to poslouchám každou chvilku. Ale bereme se všichni stejně a nevadí mi to. A klukům to podle mě taky nevadí, a když jo, tak mají smůlu," smál se Šmídl.
 
Družstvo se po 10. místě v minulém ročníku extraligy téměř celé změnilo. „Hlavně morálně, vloni to stálo za draka, volejbalu se to vůbec nepodobalo. Připomínalo to spíš ženské na tržišti, které si furt na něco stěžovaly, nechtělo se trénovat, nebyla tady žádná parta lidí," vrátil se k neúspěšné sezoně, poznamenané změnami ve vedení klubu i realizačním týmu.
 
I rodák z Letovic u Brna v létě uvažoval o odchodu z Ostravy. „Tím, že se vrátil trenér Šmejkal s asistentem Václavíkem a manažer Zedník, tak jsem zůstal. Těm lidem to dlužím a hrozně moc rád s nimi spolupracuji," vysvětlil Šmídl.
 
Spokojen je i se současným složením hráčského kádru. „Sezonu vidím dobře, protože máme úplně nový tým mladých kluků a chceme totéž vyhrávat nad těmi staršími, které budeme potkávat. Máme úžasnou partu v kabině i na hřišti a to je asi momentálně naše nejsilnější zbraň, moc zápasů jsme s jinými celky z extraligy neodehráli. Zatím nám to klape a doufám, že nám to vydrží," přeje si zažít příjemnější rok.
 
Autor: Marie Rodovská