Jsme mladý tým plný dravců, těší nového ostravského kapitána

Extraligoví volejbalisté Ostravy mají nového kapitána. A pořádně mladého. Mladší v extralize zřejmě nebude. Je jím devatenáctiletý univerzál, juniorský reprezentant Matěj Šmídl.
Matěje Šmídla překvapilo, když ho trenér Zdeněk Šmejkal jmenoval kapitánem. „Ale mile,“ upozornil. „Moc si toho vážím a budu se snažit trenérovi jeho důvěru vrátit.“
V týmu teď máte větší slovo. Co to pro vás znamená?
Jestli jsem kapitán, nebo ne, vždy si svoje řeknu. Volejbal je můj život a nemám rád, když něco nefunguje. Všichni se respektujeme, takže je jedno, kdo je kapitán. Teď mám jen větší zodpovědnost za celý tým. To mi ale nevadí.
Nemáte obavy z případných třenic, když v mužstvu patříte k nejmladším?
Nemám, letos je tady super parta. Všichni se respektujeme, všichni máme stejné slovo. A kapitán, to je jen taková funkce, i když teď každou chvíli poslouchám nějakou narážku. Ale nevadí mi to. A klukům také ne. A když jo, tak mají smůlu (smích).
„V minulé sezoně jsme spíše byli jako ženské na tržišti, co si furt na něco stěžují.“
Jak se ostravské mužstvo oproti předešlé sezoně změnilo?
Hlavně morálně je jiné. Jak v kabině, tak na hřišti si fakt rozumíme. Minulý rok stál za draka, mužstvo bylo rozdělené na partičky. Někteří kluci stáli za starou správní radou, jiní za tou novou. Volejbalu se to moc nepodobalo. Spíše jsme byli jako ženské na tržišti, co si furt na něco stěžují. Někteří ani nechtěli trénovat, nebyla tady žádná parta lidí, která by bojovala za to, abychom vyhrávali. Spíše jim šlo o to, aby obstáli v očích Ivana Capa (předchozí nepravomocný předseda správní rady – pozn. red.). Minulý rok to byla obrovská bolístka.
Vaše mužstvo se úplně změnilo. Přemýšlel jste o odchodu i vy?
Přemýšlel, protože jsem nevěděl, co bude. Kdyby tady zůstala ta správní rada z minulé sezony, tak bych tu už nebyl ani náhodou. Ale tím, že se vrátil pan Šmejkal, Honza Václavík, Tomáš Zedník, tak jsem zůstal. Těm to dlužím. S nimi jsem moc rád.
A měl byste kam jít?
Nabídek bylo dost, i ze zahraničí. Ale nynějším lidem v klubu mám co vracet, moc rád s nimi spolupracuji. Ale rád bych odešel po této sezoně, na tom se nic nemění.
Přišel i nový nahrávač, Polák Mateusz Biernat. Bylo těžké si na něj zvyknout?
S Matoušem není žádný problém. Už když přišel na zkoušku, tak nám to ladilo. V létě jsem byl s nároďákem, ale když jsem přijel na turnaje, tak nám to klapalo. Je to výborný nahrávač a výborný kluk i mimo hřiště. Výborný je i na bloku, což tady dlouho nebylo, a také při obraně v poli. Fakt dobrý nahrávač. A také je mladý, je to dravec.
Když se zeptám s nadsázkou, tak případné chyby v útoku na nahrávače házet nemůžete, že?
To vůbec, ale nikdo na nikoho. Jsme jeden tým a všichni se podílíme na výhře i porážce.
V čem by měla být síla vašeho mužstva?
Jsme mladý tým, plný dravců, když to tak řeknu. A naše největší zbraň by měla být parta, na hřišti i v kabině. Osobně jsem hladový po každém bodu a doufám, že i ostatní. Nemáme tady nikoho, komu by bylo lhostejné, co se na hřišti děje. Všichni chceme to samé – vyhrávat nad staršími kluky, kteří jsou v jiných týmech.
Minulou sezonu tomu tak nebylo?
To jsme jeli do Liberce a Ivan Cap přišel s tím, že teď nemusíme vyhrát... Jenže my chceme v každém utkání odevzdat maximum a pokusit se vyhrát. A pokud to nevyjde, jedeme dál. Budeme se rvát.
Šmejkal vybral kapitána „demokraticky“. Určil ho
Kapitán by měl být zkušený, měl by už mít něco za sebou. Tak tomu bylo v minulých sezonách i v extraligovém týmu volejbalistů Ostravy. Tým mimo jiné vedli Tomáš Široký či Petr Zapletal.
A nyní? Šéfem mužstva se stal teprve devatenáctiletý Matěj Šmídl.
„Kapitána jsem zvolil demokratickou cestou – určil jsem ho,“ usmál se ostravský trenér Zdeněk Šmejkal. „Když si kapitána volí sami hráči, tak to nemusí vždy vyjít, což se ukázalo už mockrát. My jsme Matese vybrali po dohodě s Honzou (asistent Václavík – pozn. red.), dlouho jsme nad tím debatovali.“
Šmejkal dodal, že kapitán musí být člověk, který je s ním na stejné vlně. „Mates má i přes nesporné mládí spoustu věcí, které by kapitán měl mít. Je to bojovník, věřím, že se s tím popere. Je to agresivní mladý kluk, který se nebojí sáhnout k ostřejším slovům, což mi vyhovuje. Nejsme panenky a někdy je potřeba vědomí hráčů provětrat silnějším slovem.“
Autor Jiří Seidl