Ani čtyři výhry našich starších žáků (U16) při dvou porážkách nestačily díky hernímu systému na lepší než 10. místo v prvním turnaji. Českého poháru v Novém Jičíně. Průběh tohoto zápolení našich žáků popsal trenér Roman Dvoran:
Družstvá boli prerozdelené do troch skupín. Jedna zo skupín mala 5 členov, lebo sa do Českého poháru prihlásilo 13 družstiev. Žiaci VK Ostrava boli zaradení do skupiny A, ktorá mala štyroch členov. V skupinách sa hralo systémom každý s každým na dva vyhraté sety. Po zápasoch v skupinách nasledovali a v nedeľu zápasy o konečné umiestnenie. Za dva dni sme odohrali 6 zápasov, s bilanciou 4 víťazstvá a 2 prehry.
Výsledky VK Ostrava v základnej skupine:
VK Ostrava – Zlín 0: 2 (-15,-14)
VK Ostrava - Znojmo 2:1 (19,-23,12)
VK Ostrava - Velké Meziříčí 0:2 (-21,-20)
VK Ostrava – VK Brno 2:0 (17,21)
Zápasy v sobotu sme začali súbojom proti favoritovi celého turnaja Fatre Zlín. Súper ťažil z výborného útoku svojho lídra. Len ťažko sme bránili na sieti aj v poli Podaním sme nedokázali súpera odtlačiť od siete. Súper nás tlačil aj podaním a zápas sme nedokázali herne vyrovnať. V zápase so Znojmom sme zlepšili všetky činnosti od podania až po útok. Znojmo ale dokázalo v druhom sete hru vyrovnať. Boli sme nepresní na príjme podania a útok nemal potrebnú účinnosť. V treťom skrátenom siete sme sa na sieti dokázali presadiť. V treťom zápase v skupine išlo o poradie do ďalšieho losovanie v turnaji. Veľké Meziříčí nás zaskočilo presnou hrou bez vlastných chýb. V poli nám padlo mnoho jednoduchých úderov a rovnako nepresne sme na sieti útočili. Prehra 2:0 nás odsunula do bojov v poslednej skupine. Vo večernom zápase sme dokázali poraziť Brno 2:0, zásluhou presného podania a razantného útoku na sieti. Pre družstvo to bola sobota náročným dňom, lebo pred turnajom sa hráči ešte testovali na výskok, rýchlosť a silu. Dva prehraté zápasy v skupine znamenali, že sme padli do bojov v spodnej skupine turnaja.
Zápasy o umiestnene:
VK Ostrava – Blue Volley Ostrava A 2:1 (19,-23,12)
VK Ostrava – Volejbalový spolek Ostrava 2:1 (17,-22,12)
Prvý zápas sme začali odvážne so snahou zlepšiť výkony zo soboty. Hrali sme odvážne a s dobrým nasadením. Na ihrisku sme mali úplne iný prejav ako v základnej skupine. Proti Blúčku sme v poli viacero útokov vychytali a následne sme dobre odútočili. Súper sa však nevzdával a hru postupne vyrovnal. V treťom sete sme urobili menej chýb a zaslúžene sme došli k víťazstvu. V poslednom zápase sme bojovali s Volejbalovým spolkom Ostrava. Na hráčoch už bolo vidno únavu z náročného turnaja. Zase rozhodoval tretí set, v ktorom sme lepšie odpodávali aj odútočili. Po bojovnom aj zlepšenom výkone sme však v celkovej bilancii turnaja obsadili 10 miesto, prehraté sety nám ubrali z lepšieho umiestnenia .
Zostava VK Ostrava: Jan Vlček, Oliver Krátký, Josef Miksa, Alex Žarnovický, Marek Holásek, Adam Rozšafný, Jakub Planka, Jiří Olejník, Martin Raszka. Trenéři Roman Dvoran a Martin Vaculík.
Celkovo to pre nás bol zložitý turnaj. Vyhrali sme síce štyri zápasy zo šiestich, ale systém turnaja nás posunul do hry o posledné priečky. Dve prehry v skupine bez zisku setu išli na náš vrub, lebo sme boli v hre pasívni a príliš nepresní. Turnaj sme ustáli po kondičnej stránke a potešili nás aj výkony jednotlivcov. Bol som rád, že sme sa v nedeľu vzchopili a hru výrazne vylepšili. Body za konečné 10. miesto sa počítajú do súčtovej tabuľky dlhodobej časti poháru žiakov. Ešte nás čakajú v Novom Jičíne dva turnaje. Najbližší druhý je 19.-20.11. 2022 a tretí 3.- 4.12.2022.

Druhé místo áčka v nejvyšší výkonnostní skupině a postup béčka do druhé výkonnostní skupiny vybojovali naši žáci v krajském přeboru kategorie U16. Turnaje popisuje trenér A družstva Roman Dvoran.
V nedeľu 23.10.2022 odohrali žiacke družstvá VK Ostrava prvý turnaj dlhodobej časti Krajského preboru. Turnaj sa hral vo výkonnostných skupinách, ktoré si každý vybojoval na rozraďovacom turnaji. A družstvo hralo vo Frýdku a B tým cestovalo do Nového Jičína. P výsledkov, aj podľa hry, sme tieto turnaje zvládli výborne.
Výsledky zápasov týmu A:
VK Ostrava A – Green Frýdek-Místek A 0:2 (-18,-20)
VK Ostrava A – Nový Jičín A 2:0 (21,15)
VK Ostrava A – Blue Ostrava A 2:1 (14,-20,8)
Tabulka:
1. Green Volley Frýdek-Místek A 6:1 8
2. VK Ostrava A 4:3 5
3. Blue Volley Ostrava A 4:4 5
4. SVK Nový Jičín A 0:6 0
Naše A družstvo sa predstavilo po dlhšej dobe v najlepšej skupine. Turnaj sahral vo Frýdku Místku na dvoch ihriskách. Hra mala dobrý spád, aj keď prvý zápas našim žiakom nevyšiel. Hrali sme príliš nepresne a nevedeli sme sa chytiť v žiadnej činnosti. Domáci naše chyby stále trestali útokom alebo bodmi z podania. V druhom sete sme síce ukázali niekoľko dobrých akcií, ale na zisk setu to nestačilo. Do druhého zápasu vstúpilo z našej strany iné družstvo. Hru sme ovládli po agresívnom podaní v sériách. Súper nedokázal ubrániť okraj siete a herný prejav bol z našej strany výrazne lepší. Víťazstvo v dvoch setoch prinieslo aj zlepšenie nálady v družstve. Tretí zápas proti „Blučku“ rozhodoval o poradí v turnaji. Prvý set sme doslova ovládli, ale v druhom nám to súper vrátil. Do tretieho krátkeho setu sme vstúpili výborným podaním a dobrou medzihrou. Súpera sme dostali pod tlak a zápas sme dotiahli k víťazstvu. Na presnosti v medzihre však musíme intenzívne pracovať.
Výsledky zápasov týmu B:
VK Ostrava B - VS Ostrava 1:2 (-11,23,-12)
VK Ostrava B - Nový Jičín B 2:1 (-25,16,14)
VK Ostrava B - Olomouc 2:0 ( 12, 22)
Tabulka:
1. VS Ostrava 6:2 7
2. VK Ostrava B 5:3 6
3. SVK Nový Jičín B 3:4 4
4. VAM Olomouc 1:6 1

Naše B družstvo vedené Martinom Vaculíkom išlo zbierať skúsenosti do Nového Jičína, kde sa hrala C skupina. Družstvo hralo bez tlaku na výsledok a súperov naša omladina poriadne preháňala. Bilancia hry bola dve víťazstvá a jedna prehra v pomere 1:2 s víťazom skupiny. Odmenou pre družstvo je postup do B skupiny na ďalší turnaj. Hráči hrali bez stresu, odvážne s minimom vlasných chýb. Radosť z víťazstiev bola oprávnená.
V termíne 13.11. 2022 sa žiaci VK Ostrava predstavia na druhom turnaji Krajského preboru. Áčko cestuje do Opavy a béčko sa predstaví na ZŠ Formana na Dubine. Družstvá sa budú snažiť podať čo najlepší výkon.

A-tým starších žáku si v kvalifikaci vybojoval účast v 1. výkonnostní skupině krajského přeboru. B-tým bude hrát ve třetí.
Starší žáci hrají letos Moravskoslezský přebor v kategorii nově nazvané U 16. Stejně jako v loňské sezoně máme v této soutěži pod vedením trenérů Romana Dvorana a Martina Vaculíka dva týmy. Kvalifikaci absolvovaly žákovské týmy v Raškovicích a Frýdlantu nad Ostravicí.
Výsledky zápasov VK Ostrava A:
Nový Jičin B 2:0 (12,11)
Kojetín 2:0 (13,14)
Raškovice 2:0 (12,14)
VAM Havířov 2:0 (8,9)
Naše A družstvo hralo svoj prvý turnaj v Raškoviciach. Súperi sa navzájem spoznávali, keď po minulej sezóne sa zostavy jednotlivých družstev veľmi zmenili. Obmenou prešla aj naša zostava, tak sme boli zvedaví aké výkony v zápasoch podáme. Trénink družstva sme zamerali na hru s jedným nahrávačom a v jednotlivých zápasech sme mali prevahu. Družstvo však žiadny set nepodcenilo a preto boli bodové výsledky dosť jednoznačné. Ačko hralo dobre v útoku a najsilnejšou činnosťou bolo podanie. Turnaj sme vyhrali bez straty setu a tým sme postúpili na ďalší turnaj do najlepšej výkonnostnej skupiny. Uvidíme, jako sa nám bude dariť v hre s najlepšími.
Výsledky zápasov VK Ostrava B:
Frýdlant 0:2 (-10,-18)
Blue OVA 0:2 (-14,-18)
TJ Hlučín B 2:0 (15,23)
Naše B družstvo vedené Martinom Vaculíkom išlo zbierať skúsenosti do Frýdlantu. Béčko je zložené z mladších hráčov a k ich zaradenie do krajského preboru bolo s motívom, aby aj mladší hráči odohrali čo najviac zápasov v sezóne. Družstvo hrá bez tlaku na výsledok so snahou uhrať so staršími protihráčmi čo najlepší výsledok. V poslednom zápase s Hlučínom sa podarilo bodovať a konečné tretie miesto je dobrým štartom do súťaže. V ďalšom kole si béčko zahrá v C skupine .
V termíne 15.-16.10.2022 sa žiaci VK Ostrava predstavia v prvom turnaji Českého poháru který sa uskutoční v Novom Jičíne. Turnaj odohrá 12 družstiev a výsledky sa budú počítať do dlhodobej tabuľky. Čaká nás náročná previerka výkonnosti jednotlivcov aj družstva.

Roman Dvoran

Bez jediné prohry zvítězili naši mladší žáci na posledním turnaji elitní skupiny přeboru MS kraje. Kvůli „covidové“ neúčasti ve dvou turnajích skončili naši kluci celkově na sedmém místě. V neděli 20. března 2022 v Opavě však porazili oba nejlepší týmy z celkové tabulky, která určila celkové pořadí. Dokázali tak, že jejich skutečné místo v našem kraji je na nejvyšších příčkách.

Kvůli covidovým problémům nemůžou mladší žáci bojovat v moravskoslezském krajském přeboru o nejpřednější příčky. Přitom v celém průběhu soutěže na hřišti podlehli pouze družstvům Opavy a Nového Jičína.