Příprava na nový ročník extraligy vrcholí. V uplynulém týdnu jsme sehráli tři zápasy na Memoriálu Karla Lázničky v Brně. Generálku před prvním extraligovým zápasem proti Kladnu sehrajeme se Zlínem a ještě stihneme 2. kolo Českého poháru proti Blue Volley Ostrava.
Na turnaji v Brně jsme sehráli tři kvalitní zápasy proti našim extraligovým soupeřům.
Výsledky VK Ostrava a hodnocení trenéra Dariusze Lukse:
VKO - Zlín 3:1 (15,-19,21,29)
První utkání v Brně jsme hráli proti Zlínu ještě pod dojmem turnaje v Czestochowe a dokázali jsme utkání dovést do vítězného konce, i když v posledním setu to bylo až do koncovky velmi vyrovnané.
VKO - Beskydy 2:3 (-18,28,23,-21,-11)
Utkání s Beskydami bylo velmi vyrovnané a namotivované derby. Po prvním setu, kdy Beskydy hrály velmi dobře, jsme dokázali další dva vyrovnané sety vyhrát v koncovkách. Po výměně hráčů v základních sestavách obou týmů jsme se už nedokázali dostat do takové euforie a poslední dva sety prohráli.
VKO - Brno 1:3 (-17,19,-23,-20)
Utkání s Brnem bylo zajímavé z pohledu účinnosti podání. Brno v prvním setu mělo podání excelentní a nepustilo nás pořádně do hry. Ve druhém setu to bylo podobné z naší strany. Ve třetím setu Brno zkazilo 12 podání a i přes tento handicap se jim povedlo v koncovce nás podáním zatlačit a tento set rozhodnout. Poslední set jsme už neměli dostatek psychických sil na zvrat.
Jak jsme na nový ročník extraligy připraveni, tak o tom se mohou naši fanoušci přesvědčit osobně v pátek 13. října, kdy v hale Sareza hostíme od 18 hodin v posledním přípravném utkání Zlín.
V pátek 20. října sehrajeme ve zbrusu nové hale v Ostravě – Třebovicích utkání 2. kola Českého poháru proti prvoligovému Blue Volley Ostrava.
První extraligové utkání sehrajeme doma v neděli 22. října od 17 hodin s Kladnem.

Brno foto1

Foto: z vysílání VolejTV

Také v letošní sezoně působí rezervní tým VK Ostrava v Moravskoslezském krajském přeboru. Z prvního dvojzápasu tým získal celkem čtyři body. Novým trenérem je Matouš Vancl, pomáhat mu bude manažer našeho klubu Tomáš Zedník.
Složení týmu popisuje trenér Matouš Vancl. „V B týmu budou nastupovat kluci z našich výběrů U20 a U22. Z prvního týmu mužů jsou k dispozici mladíci Filip Srovnal a Matej Resl. Štěpán Evják bude zároveň hostovat v týmu Volejbal Ostrava.“
V prvním dvojzápase vyválčilo naše „béčko“ ze dvou zápasů s VSK VŠB-TU Ostrava čtyři body po výsledcích 3:1 (-22, 20, 17, 24) a 2:3 (-22, 21, 21, -17, -12).
„V úvodu prvního zápasu jsme byli všichni včetně mě nervózní. Byla to naše premiéra. Měli jsme k dispozici 14 hráčů a postupně se náš výkon natolik ustálil, že jsme nemuseli provádět žádnou větší rotaci sestavy. Kluci splnili vše, co měli. Na začátku druhého zápasu se nám zranil Štěpán Evják. To byl zásadní zásah do sestavy. Ve dvou prohraných setech nás soupeř tlačil na podání. Ve zkrácené hře jsme pokazili snad šest podání a nakonec brali jenom bod,“ zhodnotil Vancl první dva zápasy sezony.
V dalším pokračování soutěže se VK Ostrava B střetne 7. října ve dvojzápase s Kylešovicemi.

Prvním naším přípravným halovým turnajem před nadcházející extraligovou sezonou bude ve dnech 8. – 9. září náš tradiční Ostrava Cup.
Našimi soupeři budou čtyři týmy z Česka, Slovenska a Rakouska. Kromě našeho tradičního soupeře ze Zlína dorazí také tradičně rakouský Waldvierte pod vedením nám známého trenéra Zdeňka Šmejkala. Na naší extraligové lavičce působil i Richard Vlkolinský, který vede Komárno a ze Slovenska dorazí ještě tým Myjavy.
V kádru Myjavy z české extraligy známe z dresu Havířova Jakuba Hukela. V dresu Zína se představí náš bývalý mladý blokař Šimon Tříska. Zdeněk Šmejkal má v kádru rakouského Waldviertelu nahrávače Pavla Bartoše a smečaře Marka Mečiara.
Rozlosování turnaje:
Pátek 8. září:
9:00 VK Ostrava – Zlín
11:30 Komárno – Myjava
14:00 Zlín – Komárno
16:30 Waldviertel – VK Ostrava
19:00 Waldviertel – Komárno
Sobota 9. září:
9:00 Myjava – Zlín
11:30 VK Ostrava – Komárno
14:00 Waldviertel – Myjava
16:30 Zlín – Waldviertel
19:00 Myjava – VK Ostrava
Přijďte se do haly Sareza ve dnech 8. a 9. září podívat na nově se rodící náš extraligový tým pro následující sezonu.

Na turnaji Plus ligových týmů polské nejvyšší soutěže - Memoriálu Janusza Sikorskiego v Czestochowe jsme pokračovali ve výborných výkonech, což jsme potvrdili třetím místem.
V prvním utkání jsme prohráli s domácím týmem Czestochowa 0:3. „Tým Norwid Czestochowa byl nad naše síly a předčil náš tým po všech stránkách, kromě bojovnosti, která bohužel nestačila na vyrovnanější průběh utkání,“ zhodnotil utkání manažer VK Ostrava Tomáš Zedník.
V utkání o 3. místo jsme porazili ukrajinský tým Lvov 3:1. „V prvním setu jsme na ukrajinského účastníka Plus ligy nestačili (17:25). V průběhu druhého setu jsme se však osmělili a bojovným výkonem jsme srovnali průběh setu a v koncovce dokázali zvítězit (27:25). Další dva sety byly z obou stran velmi vyrovnané a nám přálo štěstí a větší touha po vítězství slavila úspěch (29:27,27:25). Díky nastavení celého týmu jsme získali 3. místo v turnaji a dávku sebevědomí do dalších utkání v přípravě na českou extraligu,“ dodal Tomáš Zedník k druhému zápasu.
V dalším programu přípravy se na Brno Cupu střetneme od 27. do 29. září postupně se Zlínem, Black Volley Beskydy a domácím Brnem.

Polsko2w

Do našeho týmu přichází americký blokař Mark Olsen. Šestadvacetiletý blokař s výškou 203 cm dosud působil pouze v amerických týmech. Tři roky hrál v soutěži VLA (Volleyball Ligue America).
Fotografie pořízené z videí, dokazují jeho výskok jak v útoku (348cm), tak na bloku (333cm). V Ostravě se objeví na konci týdne a od pondělí 28.8. už by se měl zapojit do přípravy na novou sezonu.
„Jedním z důvodů, proč jsme hledali dalšího blokaře, jsou zdravotní potíže Ondřeje Muroně s páteří, které si vyžádají delší rekonvalescenci,“ uvedl manažer našeho klubu Tomáš Zedník.

Náš extraligový tým pokračuje ve výborných výsledcích v přípravě na nový ročník extraligy. Po domácím Ostrava Cupu byl úspěšný i na Zlín Cupu, kde zaznamenal tří vítězství. Do Zlína jsme odjeli bez zraněné trojice Muroň (vyhřezlá plotýnka), Mazoch (zlomený nos) a Tsmokalo (zranění pravé ruky). I tak jsme po dobrých výkonech zdolali v pěti setech Zlín a Brno a ve čtyřech slovenskou Myjavu.
Výsledky VK Ostrava:
- Brno 3:2 (14,-22,-17,15,12)
- Myjava 3:1 (14,-22,18,22)
- Zlín 3:2 (21,-29,-22,22,15)
„V prvním setu proti Brnu jsme podali skvělý výkon, ve druhém a třetím se Brno vzchopilo,“ hodnotil zápasy manažer VK Ostrava Tomáš Zedník. „Následující čtvrtý a hlavně pátý set byly sice vyrovnané, ale naše větší touha po výhře nás dovedla k celkovému vítězství. Po dobrém výkonu jsme pak dokázali zatlačit Myjavu a vyhrát. Se Zlínem se rozhodovalo o celkovém vítězi turnaje. Bylo to velmi vyrovnané utkání z obou stran. Podali jsme slušný výkon, zápas ze stavu 1:2 jsme opět otočili a podařilo se nám porazit i domácí a celkově vyhrát turnaj Zlín Cup.“
V dalším programu přípravy máme turnaje v polské Czestochowě a v Brně.
Turnaj Czestochowa
20.9. 20:00 hod. Czestochowa - VKO
21.9. 17:30 hod. nebo 20:00 hod. boj o 3. nebo o 1.místo se Lvovem nebo Belchatowem
Turnaj Brno
27.9. 19:00 hod. VKO - Zlín
28.9. 16:00 hod. Beskydy - VKO
29.9. 17:00 hod. Brno - VKO

Foto: CVF

„Dobré pivo, smažený sýr a hranolky,“ odpoví Darek Luks na první dobrou, když se ho zeptám, co ho přivedlo do Ostravy a nahlas se rozesměje. Zkušený polský trenér ještě před pár dny (7.8.) koučoval polský výběr ve finále univerziády (viz titulní foto, další fotky jsou z naší haly). Nyní se už plně zapojil do přípravy našeho extraligového týmu.
Fanoušci už pár let mohli potkat Dariusze Lukse docela často v naší hale. „Do Ostravy už jezdím alespoň deset roků, pamatuji, když se tady hrála liga mistrů,“ vzpomíná Dariusz Luks. „A po celou dobu existuje spolupráce s našimi polskými týmy, hlavně s Jastrzębski Węgiel. Někdy byla spolupráce lepší, někdy horší, ale stále existuje.“
A teď už vážně odpovídá na otázku, co ho přivedlo do našeho města: „Chceme Ostravě pomoct, aby se tady volejbal více rozvíjel v mládeži i v mužích. To je hlavním cílem. Vím, že po dobrých letech, kdy se tady hrála i liga mistrů, má teď klub problémy. A jak říkáme v Polsku: Przyjaciela poznasz v biedzie a nie, kiedy ci idzie dobrze. Chci vytvořit systém, který by byl pro hráče, které tady v Ostravě máme, co nejlepší. A to po stránce technické, taktické, ale aby taky bojovali za svůj klub, aby měli pocit klidu, že jsou v týmu, kde všichni táhnou za stejný provaz. Máme hráče, jací tady jsou, ale i když nemáme ty nejlepší hráče, tak to neznamená, že nemůžeme být lepším týmem než soupeř s řadou hvězd. To je moje filosofie.“
„Vedení našeho klubu vytýčilo velký cíl pro novou sezonu a tím je účast v play off,“ říká manažer Tomáš Zedník a dodává: „V nového trenéra máme velkou důvěru a věříme, že to dokáže.“
Dariusz Luks je však skromnější: „Cíl, konkrétní místo v tabulce, nemám. Ale chci se co nejlépe umístit, zatím ale nevím, kam konkrétně bychom mohli zamířit. Jsem zvyklý jíst malou lžící a ne naběračkou. Do začátku sezony zbývají dva měsíce, kdy musíme skloubit filosofii mého hraní, hraní jednotlivých hráčů i filozofii hraní tohoto klubu. O cílech nechci mluvit, ale chci dokázat, že na palubovce bude tento tým technicky i takticky příkladně bojovat.“
A co vzkazuje fanouškům? „Co tady chodím do Ostravy na volejbal, vím, že vaši diváci, byli sedmým hráčem týmu (a s úsměvem skanduje: per to tam, per to tam). Chci je pozvat, teď už naše diváky, do haly a slíbit, že budeme bojovat, ale je to sport, někdy to jde líp, jindy hůř. Diváci jsou pro nás moc důležití. Když vyhráváme, budeme se s nimi radovat. Ale ještě více jsou potřební, když prohráváme, aby nás pozvedli nahoru.“
Společně s novým trenér do Ostravy přišel z Akademie talentów Jastrzębski Węgiel nový kondiční trenér Jakub Radomski.
Série přípravných turnajů začne v naší hale Sareza 8. a 9. září tradičním Ostrava Cupem. V turnaji nastoupí pět týmů, kromě našeho VK to budou Waldviertel (s trenérem Šmejkalem), Komárno (s trenérem Vlkolinským), Myjava a Zlín. Následovat budou další turnaje a také přípravné zápasy s polskými kluby.
První extraligový zápas odehrajeme 14.10.2023 v Odoleně Vodě, o týden později budeme hostit v prvním domácím zápase Kladno.

Darek1

Darek2up

Darek3up

Darek4up

Darek5up

Našemu extraligovému týmu mužů se zatím v přípravě daří. Po třech vítězných zápasech proti soupeřům z Polska a Black Volley Beskydy jsme nenašli přemožitele ani na domácím turnaji Ostrava Cup 2023.
Ještě před samotnými naším přípravným turnajem jsme v zápasech hraných na čtyři sety porazili polské druholigové týmy Kety a Rybnik shodně 4:0 a v domácím prostřední také Black Volley Beskydy 3:1. Náš extraligový rival ale nepřijel v kompletním složení, protože na druhý den odjížděl na turnaj do polské Bielsko-Biale.
V domácí hale Sareza na Ostrava Cupu jsme v pátek a v sobotu sehráli velmi dobré čtyři zápasy. „Do utkání se Zlínem jsme vletěli a dostali Zlín pod sebe, což nám pomohlo a utkání jsme v pohodě dohráli. Mrzelo nás jen zranění Mazocha, který si zlomil nos po nešťastné srážce s blokařem Olsenem,“ vrátil se k utkání s naším extraligový soupeřem manažer klubu Tomáš Zedník. Na Ostrava Cupu se hrála všechna utkání na celkem tři odehrané sety.
Jako tradičně zavítal od Ostravy rakouský Waldviertel s naším bývalým trenérem Zdeňkem Šmejkalem, který jsme porazili bez ztráty setu. Druhý den jsme se střetli s týmem Komárna. „Utkání s Komárnem mělo zajímavý náboj, kdy se střetli náš nový trenér Darek Luks a bývalý trenér Richard Vlkolinský. Po vyrovnaném výkonu z obou stran jsme nakonec vyhráli, ale bohužel se nám zranil smečař Tsmokalo. Po bojovném vybrání míče u tribuny si rozsekl na pravé paži kůži a částečně sval. Zranění si vyžádalo dva stehy,“ popisuje Tomáš Zedník další zranění našeho hráče.
Poslední náš zápas s Myjavou měl podobný průběh jako s Komárnem, vyrovnané výkony a naše vítězství.
Výsledky Ostrava Cupu:
VK Ostrava – Zlín 2:1
Komárno – Myjava 1:2
Zlín – Komárno 1:2
Waldviertel – VK Ostrava 0:3
Komárno – Waldviertel 1:2
Zlín – Myjava 2:1
VK Ostrava – Komárno 2:1
Waldviertel – Myjava 1:2
Waldviertel – Zlín 0:3
VK Ostrava – Myjava 2:1

Konečné pořadí:
1. VK Ostrava
2. Zlín
3. Myjava
4. Komárno
5. Waldviertel
V dalším programu přípravy se na Zlín Cupu střetneme v pátek 15 září s Brnem a Myjavou a v sobotu16. září se Zlínem.

 MG 9585

 MG 9555

 MG 9546

Do našeho týmu přicházejí Dawid Pawlun a Tymur Tsmokalo, dva mladí hráči se zkušeností z polské nejvyšší soutěže.
Dawid Pawlun (ročník 2001) je 198 cm vysoký polský nahrávač s dosahem na výskoku 345 cm v útoku. Působil v Projektu Warsawa. Tento tým letos skončil v Pluslize na 5. místě.
Na smeč přichází ukrajinský hráč Tymur Tsmokalo (ročník 2003). Ten v polské nejvyšší soutěži působil v ukrajinském týmu Volley Club Barkom Lwów, který v ní „hostoval“ a skončil na 13. místě. Tymur je 197 cm vysoký a má v útoku dosah 365 cm
Nové posily představil manažer klubu Tomáš Zedník a zároveň prozradil připravované složení týmu: „Po jednáních s hráči a na přání nového trenéra Dariusze Lukse jsme se domluvili na další sezónu s těmito hráči na těchto postech: Na nahrávce Dawid Pawlun a odchovanec Matěj Resl (2004), na smeči Filip Jarosinski, Tymur Tsmokalo, Matouš Vancl, na bloku Ondřej Muroň, Jakub Dvořák a náš odchovanec Filip Srovnal (2003). Na pozici univerzála Lubomír Mazoch a Jakub Pelikán. Na místo libera máme připravené dva hráče: Jakuba Motyčku a Bohdana Ptáčka.“

21 Pawlun

23 Tsmokalo

TPL_INFINITY_MORE_ARTICLE