Letošní extraligovou sezonu v naší hale zahájí derby s týmem Black Volley Beskydy. Utkání sehrajeme ve čtvrtek 29. září od 17 hodin. Věříme, že s podporou diváků získáme první body do tabulky.
Oba soupeři čtvrtečního derby narazili v prvním kolem na největší favority soutěže. My jsme prohráli 0:3 v Českých Budějovicích a hráči Beskyd stejným poměrem na palubovce Karlovarska.
Kádr Beskyd prošel výraznými změnami včetně trenérského postu, kde k Jakubu Salonovi přibyl Michal Provazník. Asistentem trenérů je bývalý blokař Ostravy Tomáš Široký.
Na bloku přibyli hráči z jihu Ameriky – Argentinec TomásOlmedo z týmu River Plate a Brazilec Allan Guimaraes z portugalského klubu Vitória SC. Na postu univerzála působí Polák Marek Komorowski.
V extraligovém celku zůstali nahrávači Tomáš Míšek a Adam Provazník a univerzál Marek Perry, který přišel během minulé sezony z Bučovic. Na liberu pokračuje Dominik Jelen, jemuž bude sekundovat Richard Struška, což je mládežnické reprezentační libero. Na smeči pokračují Jakub Motyčka, Matěj Koloušek a Jiří Benda. Kádr ještě doplnili Daniel Fabikovič a Jakub Malík z beskydské mládeže.
Odešli blokaři Ian McLain a také Ondřej Muroň, který se vrátil do našeho týmu. Dále scházejí univerzál Tomáš Prokůpek a blokař Tomáš Kristián. A také smečař Marek Mečiar, který odešel za naším bývalým trenérem Zdeňkem Šmejkalem do rakouského týmu Waldviertel.
Black Volley Beskydy nastoupily v prvním utkání s Karlovarskem v této sestavě: Olmedo, Mišek, Benda, Guimaraes, Perry, Motyčka, libero Jelen. Střídali: Koloušek, Komorowski, Provazník, Flegr, Malík.
Přijďte ve čtvrtek 29. září do haly Sareza od 17 hodin podpořit náš tým v prvním domácím extraligovém utkání sezony.

Na úvod nového extraligového ročníku jsme jasně prohráli ve třech setech na palubovce Jihostroje České Budějovice. Jeden z favoritů celé extraligy byl ve dvou setech jasně lepší. Pouze ve druhém setu jsme pětibodovou ztrátu v koncovce snížili na rozdíl jediného bodu, přesto na vítězství v setu to nestačilo.
Extraliga mužů – 1. kolo
Jihostroj České Budějovice – VK Ostrava 3:0 (12,23,14)
VK Ostrava: Blažej, Dvořák, Polynski, Muroň, Jarosinski, Fořt – libero Ptáček. Střídali: Mazoch, Vašíček, Vancl. Trenér Richard Vlkolinský.
Hodnocení trenéra Richarda Vlkolinského:
„Ve dvou setech měl soupeř jasnou převahu. Druhé dějství však přineslo náš zlepšený výkon. Ve všech statistikách jsme byli nad soupeřem. Hráli jsme odvážně a plnili to, s čím jsme do zápasu šli. Bohužel jsme v koncovce udělali o dvě chyby více než soupeř a set prohráli. Zápas mohl vypadat ve třetím setu jinak.“

Dvě výhry, dvě porážky a celkově třetí místo, to je bilance našeho týmu z přípravného turnaje ve Zlíně. Máme tak za sebou předposlední prověrku před startem extraligy. Na Zlín Cupu jsme sehráli čtyři utkání s vyrovnanou bilancí dvou výher a dvou porážek. V turnaji zvítězil domácí Zlín před Myjavou. Za námi zůstaly oba rakouské týmy: Waldviertel a Sokol Vídeň.
Utkání se hrála po dohodě na tři sety. Postupně jsme představili v pátek a v sobotu dvě různé sestavy. Rakouský Sokol Vídeň a slovenskou Myjavu jsme porazili 2:1. Naopak 1:2 jsme podlehli Waldviertelu, týmu našeho bývalého trenéra Zdeňka Šmejkala, a 0:3 pořádajícímu Zlínu.
„Byl to předposlední přípravný turnaj a zápasy jsou čím dál ostřejší. Pozitivní po uplynulých čtyřech odehraných zápasech je to, že přenášíme věci z tréninků do zápasů. Je vidět, co máme odtrénováno, ale čeká nás hodně práce, co se týká koncovek, které prohráváme. My se dotáhneme, máme hru ve své moci, ale nedohrajeme to do úspěšného konce. Nemáme tam hráče, který by to rozhodl a tím můžeme trpět i v extralize,“ zhodnotil naše výkony na Zlín Cupu trenér VK Ostrava Richard Vlkolinský.
Poslední přípravou bude tradičně domácí Ostrava Cup, kde se v pátek 16. a v sobotu 17. září střetneme se Zlínem, Waldviertelem a Myjavou.

 

Foto: Lubomír Mazoch

Těžkým zápasem na palubovce jednoho z hlavních favoritů na titul Jihostroje České Budějovice vstoupí náš mladý tým v sobotu 24. září od 18 hodin do nového ročníku extraligy.
Svěřenci trenéra René Dvořáka již mají za sebou jeden soutěžní zápas, kdy ve finále Superpoháru prohráli ve Svitavách s Karlovarskem 0:3.
Kádr Jihostroje prošel v letní přestávce změnami na klíčových postech. Do Španělska odešla letitá nahrávačská opora De Amo a nahradil ho Argentinec Giraudo. K výměně došlo i na postu univerzála. Schouten se přesunul ke Lvům Praha a nahradil ho Holanďan Van Schie. Z Belgie se vrátil slovenský blokař Ondrovič. Na post asistenta trenéra a vedoucího mužstva se přesunula po konci kariéry blokařská klubová ikona Radek Mach.
Kádr Jihostroje České Budějovice pro sezonu 2022/2023:
Nahrávači: Giraudo, Piskáček
Univerzálové: Van Schie, Kriško
Smečaři: Michálek, Šulista, Licek, Stoilovič, Zelenka
Blokaři: Ondrovič, Sedláček, Polák
Libera: Kryštof, Kovařík
Trenér: René Dvořák.
Celá extraligová soutěž je organizována obdobně jako v předešlých sezonách, rozdíl je pouze na posledních dvou místech po základní části. Vzhledem k tomu, že letošní extraliga má 13 účastníků, do baráže o jediné místo se dostanou dva poslední týmy. To znamená přehledně:
1. (základní) část extraligy začíná 24. září 2022 a bude odehrána dvoukolově. Prvních šest týmů po skončení základní části bude mít jistotu play off.
2. část začne 8. března předkolem, kde se utkají týmy umístěné po základní části na 7. až 10. místě v boji o poslední dvě „vstupenky“ do play off. Samotné play off začíná 17. března 2023.
Pro tým umístěný na 11. místě sezóna končí, týmy umístěné na 12. a 13. místě po základní části klesají do baráže, kde se o postup do příštího ročníku extraligy utkají s vítězem první ligy. Z baráže postupuje jen jeden tým.

Porážka, ale velmi kvalitní příprava. V domácí hale jsme se střetli v přípravném utkání s týmem Bedzin, aspirantem na postup do polské A plus ligy.
V zápase hraném na šest setů (čtyři klasické a dvě zkrácené hry) jsme prohráli s velmi kvalitním protivníkem 1:5. „Potkali jsme tým, co půjde v nové sezoně tvrdě za postupem do nejvyšší polské soutěže. Dokázali jsme vyhrát jeden klasický set. Jsem rád, že se nám v tomto utkání podařilo snížit počet útočných chyb. Soupeři jsme se vyrovnali na příjmu. Rozdíl byl na nahrávce, kde měli obrovskou zkušenost v podobě 42letého nahrávače, zatímco náš má teprve 22 let. Bedzin náš předčil i v obraně na síti, naopak na podání jsme dokázali soupeře zatlačit. Velký rozdíl byl na pozici univerzála, kde má soupeř vynikajícího estonského hráče,“ zhodnotil další díl naší letní přípravy trenér VK Ostrava Richard Vlkolinský.
V programu přípravy nás čeká dále 9. a 10. září Zlín Cup. „Sehrajeme tam čtyři kvalitní utkání proti domácím, rakouským celkům Sokol Vídeň a Waldviertel a slovenské Myjavě,“ dodává Richard Vlkolinský.

 

Foto: Lubomír Mazoch

Ostrava Cupem skončila příprava na nový ročník extraligy. Po 4. místě na domácím turnaji vstoupíme do nového ročníku extraligy v sobotu 24. září od 18 hodin utkáním na palubovce favorita Jihostoje České Budějovice.
V posledním díle přípravného období jsme v domácí hale Sareza sehráli čtyři utkání. Porazili jsme rakouský Waldviertel a polský Sulecin. Naopak jsme nestačili na slovenskou Myjavu a Zlín. Nakonec jsme skončili na 4. místě.
Konečné pořadí Ostrava Cupu 2022:
1. Zlín
2. Sulecin
3. Myjava
4. VK Ostrava
5. Waldviertel
„Poslední přípravné zápasy nám ukázaly zatím velkou nestabilní výkonnost mladách hráčů. Jeden zápas jsou schopni zahrát výborně, druhý velmi špatně. Ty výkony počínaje univerzálem a konče liberem jsou velmi proměnlivé i co se týká bodových příspěvků jednotlivých hráčů. Zatímco v jednom utkání je schopen hráč mít 12 plusových bodů, ve druhém je na mínus 5. Velmi špatný výkon jsme předvedli proti Myjavě, naopak optimismem mě naplnilo utkání proti Waldviertelu. Mladí kluci si uvědomují, že musíme ty výkony směrem do extraligy stabilizovat,“ zhodnotil poslední přípravný turnaj v domácím prostředí trenér VK Ostrava Richard Vlkolinský.

První dva přípravné zápasy v hale jsme sehráli doma proti týmům z Polska a Slovenska. V pátek jsme porazili partnerskou mládežnickou akademii JastrzebieWegiel, v sobotu sehráli modelové tréninkové utkání s Komárnem.
Po domluvě s mládežnickou akademií Jastrzebie Wegiel jsme s polským soupeřem sehráli pět setů a všechny vyhráli. „Soupeř přijel bez tři nejlepších hráčů, kteří jsou v nominaci reprezentace Polska na mistrovství světa ročníku 2003,“ hodnotil první utkání trenér VK Ostrava Richard Vlkolinský. „Jedním z nich je velmi kvalitní nahrávač, o kterého jsme měli zájem, ale ten nakonec skončí v A plus lize. Nám chyběl nemocný univerzál Dvořák. Hráli jsme na tři smečaře. Jsem spokojený hlavně s nejmladšími hráči našeho týmu. Soupeř přijel také v 15 hráčích, a tak se sestavy hodně proměňovaly.“
„Se slovenským soupeřem jsme měli domluvené tzv. řízené utkání na šest různých postavení, kdy jsme bodovali jednotlivé herní činnosti hráčů. V prvním zápase jsme hráli 3:3, druhý jsme vyhráli 4:2. Stavěli jsme proti sobě vždy přibližně stejně silné sestavy. I celkové statistiky ukazovaly vyrovnanost,“ řekl Vlkolinský k druhému přípravnému utkání.
Polský tým sehrál během svého dvoudenního pobytu v Ostravě také utkání se slovenským Komárnem.

Příprava na nový ročník extraligy vrcholí. Tradiční mezinárodní turnaj Ostrava Cup pořádáme 16. a 17. září v hale Sareza. Představí se týmy čtyř zemí, ze Slovenska přijede Myjava, z Polska Sulecin a z Rakouska Waldviertel. Z domácí soutěže se kromě našeho celku turnaje zúčastní Fatra Zlín.
Ostrava Cup se bude hrát po dva dny systémem každý s každým.
Rozpis utkání:
Pátek 16. září
9:00 Sulecin – Zlín
11:30 VK Ostrava – Myjava
14:00 Zlín – Myjava
16:30 Zlín – VK Ostrava
19:00 Waldviertel – Sulecin
Sobota 16 září
9:00 Sulecin – VK Ostrava
11:30 Waldviertel – Zlín
14:00 Myjava – Waldviertel
16:30 VK Ostrava – Waldviertel
19:00 Myjava –Sulecin
Ostrava Cup přinese určitě zajímavé zápasy. Rakouský tým trenéra Zdeňka Šmejkala přijede s českým nahrávačem Pavlem Bartošem a slovenským smečařem Markem Mečiarem, kterého známe z dresu Beskyd. Sulecin je tým první polské ligy, který se loni jen těsně vyhnul přímému sestupu s bilancí osmi výher a 22 porážek. Z tohoto celku přišel do Ostravy nahrávač Artur Blažej, naopak opačným směrem putovalo libero Damian Sobczak. Slovenská Myjava vstoupí do extraligy až o týden později než náš celek a v tamní extralize bude hrát pouze s pěti soupeři. Fatra Zlín před letošní sezonou značně posílila. Z Karlovarska dorazil univerzál Římal, z Liberce blokař Pražák a z Brna se vrátil nahrávač Truong.
Přijďte se podívat, jak se náš tým připraven na posledním turnaji před ostrým startem extraligy, kterou zahájíme 24. září zápasem v Českých Budějovicích.

Pro náš extraligový tým byl včerejší antukový turnaj v Kojetíně jediným zpestřením v přípravě, která se definitivně přesouvá do haly. „Zapracováváme hlavně nového nahrávače a libero, a proto jsme další antukové turnaje do přípravy nezařazovali,“ říká trenér Richard Vlkolinský a dodává: „Budeme trénovat a hrát už jen v hale.“
Antukový turnaj v Kojetíně už funguje 45 let, z toho šestnáctý rok jako Memoriál Michala Staňka. Do včerejšího turnaje jsme nasadili tři kombinované týmy mužů, juniorů a kadetů.
V první výkonnostní skupině nastoupil A tým mužů, ve druhé výkonnostní skupině tým juniorů doplněný o dva hráče extraligového kádru a dále tým tvořený napůl kadety a juniory.
„V první výkonnostní skupině jsme se střetli s Bučovicemi, Beskydami a Novým Jičínem. Vyhráli jsme svoji skupinu a nakonec vypadli ve čtvrtfinále se slovenskou Myjavou. Ve druhé výkonnostní skupině se náš B tým dostal až do semifinále, kde prohrál s přemožitelem našeho C týmu ze čtvrtfinále, velmi kvalitním týmem juniorů Jastrzebie Wegiel. Béčko pak v zápase o třetí místo prohrálo s domácím Kojetínem,“ zhodnotil zápasy našich třech týmů trenér Richard Vlkolinský.
Další příprava bude okořeněna přípravnými zápasy, ve kterých se poměříme s polskými a slovenskými celky. Nebudeme chybět na Zlín Cupu a také budeme pořádat jako generálku na novou extraligovou sezonu tradiční Ostrava Cup.
Termíny přípravných zápasů:
13. srpna – přípravný turnaj v Kojetíně
26. srpna – přípravné utkání doma Jastrzebie (Polsko)
27. srpna – přípravné utkání doma Komárno (Slovensko)
3. a 4. září dvojutkání s polským Bedzinem (3. září doma, 4. září v Polsku)
9. a 10. září – Zlín Cup
16. a 17. září – Ostrava Cup
První extraligové utkání sehrajeme v sobotu 24. září na palubovce Jihostroje České Budějovice. Domácí zápasy začneme netradičně ve čtvrtek 29. září s týmem Beskyd a další čtvrtek 6. října hostíme Duklu Liberec.

TPL_INFINITY_MORE_ARTICLE