Konečné 15. místo z dvaceti šesti účastníků extraligy vybojoval náš hodně mladý tým U18. V posledním turnaji ve třetí výkonnostní skupině po dvou vítězstvích skončili čtvrtí. Přitom naše družstvo bylo nově "postaveno" před začátkem sezony z převážně mladých hráčů (starších žáků) ročníku 2007 a bylo doplněno pouze o 4 hráče ročníku 2006. Dá se říct, že tento mladý tým má za sebou herně velmi sympatickou sezónu.

Výsledky VK Ostrava na posledním 6. turnaji:

-        Nový Jičín 0:3

-        Velké Meziříčí 1:3

-        Hradec Králové 3:2

-        Ústí nad Labem 3:2

Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:

„Poslední turnaj ve Velkém Meziříčí potvrdil naší vzrůstající kvalitu. Projevila se pracovitost hráčů a v závěru sezony i počet odehraných zápasů. Sobotní výkony ovlivnila náročná cesta, ale nedělní výkony i výsledky již byly dobré. Výhry nad Hradcem Králové a Ústím nad Labem vždy 3:2 měly svou hodnotu i tím, že byly těžce vybojované, ale i herně kvalitní. Na tomto turnaji jsem dával více příležitostí mladým hráčům (Krátký, Planka, Žarnovický Martin) a někteří hráli i na jiných, než na klasických postech.

Celá sezona byla potom pro hráče velmi přínosná. Před startem soutěže jsme nevěděli, jestli tuto kategorii přihlásíme, ale volba doplnit tým o starší žáky byla dobrá. Pro hráče jako je Krátký, Žarnovický A., Vlček, Ulrych nebo Planka, šlo o důležité srovnání, i když někteří zasáhli do hry méně. Tým měl opory ve Štercovi, Ciranovi, Polochovi, Balážovi, Žarnovickém M. a Holušovi. I přesto, že tým společně trénoval spíše výjimečně (žáci se svou kategorií), se vytvořil týmový duch a bylo příjemné s hráči pracovat. Poděkování patří i trenérům žáků Romanovi Dvoranovi a Martinu Vaculíkovi za koordinaci termínů, což nebylo vždy v nabitém programu vůbec jednoduché.

Dovolím si tvrdit, že proti většině týmů v soutěži má ten náš jedno velké plus. Rostou nám v něm hráči, kteří mají potenciál vrcholového volejbalu, jako je například Martin Šterc, Michal Cirán nebo Michal Baláž, který je již teď členem reprezentace ČR U17. Nejde jen o somatické předpoklady, ale i o dovednosti. Také ostatní, pokud vydrží s pracovitostí, mají vše před sebou.

Letošní sezona byla velmi těžká v plánování tréninkového procesu, kdy se musel velmi citlivě řešit poměr tréninkového a herního objemu s odpočinkem či regenerací. Někteří hráči hráli více soutěží a v závěru se mohla kumulovat únava. Proto hodnotím kategorii U18 velmi pozitivně.“

Naše U20 má za sebou v extralize výbornou sérii. O uplynulém víkendu jsme v naší domovské hale Janáčkovy konzervatoře vyhráli turnaj 3. výkonnostní skupiny. Nejenže se posouváme mezi elitu soutěže do druhé výkonnostní skupiny, ale také "natahujeme" svoji neporazitelnost již na 8 zápasů v řadě na extraligových turnajích. Tentokráte jsme vyhráli všechny své zápasy. Nejdříve jsme v sobotu v napínavém pátém setu (19:17) porazili Green Volley Frýdek-Místek a následně Znojmo 3:1. V neděli pak už bez ztráty setu Příbram a Svitavy.
Trenér Ivan Pelikán: "Velká gratulace klukům za výkony i výsledek. Je potěšitelné, že několikaměsíční práce se klukům začíná vyplácet. Návrat mezi úzkou elitu soutěže v celkovém hodnocení si zaslouží! Tento víkend jsme měli silné soupeře, ale kluci hráli velmi koncentrovaně a opět se projevila zlepšená činnost v obraně, kterou jsme soupeře přehrávali. Pochvalu zaslouží celý tým: Poloch, Resl, Pelikán, Šterc, Cirán, Holuša, Lex, Matušek a Baláž. Vedle již tradičně kvalitního útoku trojice Pelikán, Resl a Šterc se tentokráte přidali i Ciran s Balážem. Výborně hráli v útoku i obraně. Tadeáš Lex stabilizoval přihrávku. Dobrý turnaj odehrál na nahrávce Ondra Poloch a výrazně pomohl i Vojta Holuša, i když tentokráte spíše podporou družstva z lavičky. Poděkování patří i rodičům, kteří nám v průběhu víkendu udělali v hale na konzervatoři příjemnou atmosféru."

Jediný set chyběl našemu týmu při rovnosti bodů na třetí místo, které by znamenalo udržení ve skupině. Naši hráči nakonec po čtyřech zápasech ve vyrovnané skupině skončili na 4. místě a sestupují do čtvrté výkonnostní skupiny.
Uplynulý víkend proběhl třetí extraligový turnaj U18 u nás v Ostravě. Výhoda domácího prostředí byla pouze poloviční. V sobotu se hrálo v naší tréninkové hale na Konzervatoři, která byla v neděli bohužel obsazena, a muselo se hrát na Jízdárně.
Výsledky VK Ostrava:
- Blue Ostrava 1:3
- Nymburk 3:1
- Ústí nad Labem 0:3
- Nový Jičín 3:0
Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:
„Pro nás tak trochu zvláštní turnaj. Ještě v pátek večer jsme neměli jistotu, jak nastoupíme, a jestli vůbec nastoupíme. Nemocný byl Šterc, Cirán, Vlček a Žarnovický A. Důležití hráči Šterc a Cirán nakonec nastoupili, ale kádr byl přesto početně omezen, bez možnosti většího střídání. Přesto jsme odehráli dva dobré zápasy. S Novým Jičínem výhra 3:0 a s Nymburkem 3:1. Za normálních okolností by dvě výhry stačily na střed tabulky, který nám bohužel o jediný set utekl a dostalo se přes nás Ústí nad Labem, které zvítězilo nad oproti prvnímu hracímu dnu hodně oslabeným Nymburkem 3:0. Pozitivem může být, že příležitost dostali další mladí hráči (starší žáci) jako například Oliver Krátký, Jakub Planka a Martin Žarnovický, kteří se předvedli velmi slibně, i když jsou teprve ročníky 2008 a 2007.“

Předposlední turnaj základní části extraligy U18 byl pro naše mladé hráče velmi důležitý. Z turnaje každé výkonnostní skupiny postupuje a sestupuje již jen jeden tým (na předešlých turnajích to byly dva a dva). Turnaj se odehrál u nás v Ostravě. Našim hráčům se podařilo udržet ve třetí výkonnostní skupině, když v pětičlenné tabulce se umístili na 4. místě.
Výsledky VK Ostrava:
- Green Volley Beskydy 0:3
- Velké Meziříčí 1:3
- Nymburk 3:1
- Nový Jičín 1:3
Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:
„Tentokrát jsme odehráli spíše výsledkově průměrný turnaj, ale musím říct, že herní úroveň byla na tomto turnaji nejvyšší, se kterou jsme se v letošní sezóně potkali. Je vidět, že soutěž graduje. My jsme tentokráte museli odehrát turnaj v menším počtu hráčů („vlezly“ nám do toho i lyžáky, nemoci a drobná zranění...), ale také šlo pro některé hráče již o třetí víkendový turnaj v řadě! Proti Velkému Meziříčí nám utekly dvě koncovky 27:25, což mrzelo, ale pro mladé hráče jde o dobrou zkušenost. Z pohledu výsledku je důležité, že jsme „udrželi“ skupinu a příští a poslední turnaj budeme hrát s podobně kvalitními soupeři. K turnaji jsme nastoupili v tomto složení: Poloch, Šterc, Ciran, Žarnovický Martin a Alex, Baláž, Holuša, Krátký a Ulrych. Musím pochválit celý tým za přístup a bojovnost.“

Uplynulý víkend proběhl druhý extraligový turnaj pro naše naděje kategorie U 20 v Novém Jičíně, kde jsme se v poslední výkonnostní skupině umístili na třetím místě.
Výsledky VK Ostrava:
- Nový Jičín 1:3
- Kladno 0:3
- Kolín 2:3
- Svitavy 3:1
Tabulka 2. části soutěže, skupina D:
1. Kladno 12:3 11
2. Nový Jičín 11:4 10
3. Ostrava 6:10 4
4. Svitavy 5:10 3
5. Kolín 4:11 2
Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:
"Druhý turnaj soutěže byl pro naše mladé družstvo další dobrou zkouškou. Za poslední tři roky se soutěž nesmírně vyrovnala a není prakticky výkonnostní rozdíl mezi druhou a čtvrtou skupinou, což je velmi dobře pro mládežnický volejbal, ale i pro hráče!
My jsme měli první den trochu smůly, když se nám zranili hned dva hráči a mezi nimi také první nahrávač Resl. Družstvo bylo ale velmi semknuté a bojovné, což se ukázalo hlavně druhý hrací den. V prvním ranním zápase proti Kolínu se naše hra ještě formovala a "sedala si", ale ve druhém zápase proti Svitavám, což je silný mládežnický klub, se odehrála nádherná volejbalová bitva, která podle mě byla ozdobou turnaje. Hra se nám dařila v obraně na síti i v poli. Přihrávka se "zvedla" příchodem Resla do hry. Velmi dobrý výkon podalo celé družstvo, ale musím vyzvednout útočníky Jakuba Pelikána a Martina Šterce (ten hrál na smeči, ale "povoláním" je blokař) a nahrávače Ondru Polocha, který nemá zkušenosti s touto úrovní, ale celý turnaj zvládl velmi dobře.
V našem týmu nastupují nejmladší hráči soutěže a máme tím i nejmladší hráče na hřišti (Baláž 2007, Žarnovický 2007, Šterc 2006, Cirán 2006, Poloch 2006). Hrají tím mnohdy proti hráčům až o 4 roky starším. Pozitivem je, že máme v průměru nejvyšší tým. Od minulého turnaje udělali hráči i naše hra výkonnostní pokrok. Teď se budeme připravovat a už se těšíme na příští, prosincový turnaj!“

Naší mladí hráči předvedli na dalším turnaji extraligy velmi kvalitní výkon. V hodně vyrovnané a kvalitní skupině s týmy Zlína, Rychnova n.K., Nymburku a Kolína vyhráli v Nymburku všechny 4 zápasy a obsadili 1.místo. Postoupili tak pro 5. turnaj do třetí výkonnostní skupiny.
Výsledky VK Ostrava:
- Kolín 3:0
- Rychnov n.K. 3:1
- Nymburk 3:2
- Zlín 3:1

Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:
"V letošní sezóně jsme byli vlastně poprvé kompletní nebo bez zranění či nemocí. Také tentokrát nám chyběl hráč základní sestavy Vojta Holuša, kterého ale velmi dobře zastoupil Oliver Krátký (věkem ještě starší žák). Měli jsme i čas se před turnajem připravit a hráči jako Cirán a Šterc nebyli zatím přetíženi z dalších turnajů U20 nebo U22, což je vlastně novinka v letošní sezóně. Hráči, kteří hrají více soutěží, si přenášejí šrámy nebo únavu z jedné soutěže do druhé.
Ostatní družstva jsme převyšovali razanci útoku a velmi kvalitní obranou na síti i v poli. Velkou hodnotu má pro mě i to, že jsme uhráli několik těsných koncovek setů a hráči se v nich chovali velmi zkušeně. Velká pochvala patří všem hráčům. Základní sestavě ve složení Poloch, Šterc, Cirán, Baláž, Žarnovický Martin, Krátký a libero Planka se hra po většinu turnaje dařila a fungovali velmi týmově. Do hry však zasáhli všichni včetně střídačů (Ulrych, Vlček, Žarnovický Alex).
Potěšitelný je i fakt, že jsme byli výškově zdaleka nejvyšší družstvo. Za určitých okolností bychom ještě možná mohli "útočit" na účast mezi elitou a start na finále MR ČR."

Naši kluci v kategorii U18 setrvají i v dalším turnaji ve stejné skupině. O uplynulém víkendu odehrála naše nejmladší extraligová kategorie turnaj třetí skupiny u nás v Ostravě. Přijela velmi kvalitní družstva Brna, Kojetína, Velkého Meziříčí a Hradce Králové. Všechny zápasy byly velmi vyrovnané. Nejlepší formu ukázal tým Hradce Králové, který si poradil se všemi soupeři. Náš tým obsadil 3. místo a ve skupině zůstává. První dva postupují výš, poslední dva padají do nižší skupiny.
Výsledky VK Ostrava:
Kojetín 3:0
Velké Meziříčí 1:3
Hradec Králové 1:3
Brno 3:0
„S průběhem víkendu jsem velmi spokojen. A to s fungováním týmu, předvedenou hrou ve většině zápasů, bojovností (až na výjimku setu a půl s Hradcem Králové) a nakonec vlastně i s výsledkem, který nám zaručil setrvání ve stejné výkonnostní skupině i pro příští turnaj, což je velmi důležité. Naši hráči jsou většinou ještě velmi mladí a přitom předvedli dobrou výkonnost - Žarnovický Martin, Planka, Holuša, Ulrych, Baláž, Krátký, Žarnovický Alex. O nějaký ten rok starší Šterc, Cirán a Poloch byli dobrými oporam pro mladé hráče. Za mne patří velká pochvala celému týmu. Jedeme dál,“ zhodnotil turnaj trenér Ivan Pelikán.

Náš tým U20 zůstal jediný set od postupu do třetí výkonnostní skupiny. Velmi vyrovnaná skupina třetího extraligového turnaje kategorie U20 se odehrála u nás v Ostravě.
Výsledky VK Ostrava:
- Svitavy 3:0
- Kolín 3:1
- Prosek 3:1
- Velké Meziříčí 0:3
Konečná tabulka:
1. Spartak Velké Meziříčí 4 3 0 0 1 10:4 9
2. SK Prosek 4 3 0 0 1 10:5 9
3. VK Ostrava 4 3 0 0 1 9:5 9
4. TJ Svitavy 4 1 0 0 3 4:10 3
5. SK Volejbal Kolín 4 0 0 0 4 3:12 0
Hodnocení trenéra Ivana Pelikána:
„Z naší strany nejlepší letošní turnaj především po herní stránce. Vyhráli jsme tři ze čtyř zápasů (Svitavy, Praha a Kolín). Na soupeře jsme se dobře připravili a od minulého turnaje se kluci po měsíční práci hodně zlepšili. Především to byla obrana na síti i v poli. Dobře jsme ve většině zápasů blokovali a ve spojení se hrou v mezihře se to blížilo k tomu, co bychom si představovali. Pochopitelně je naše mužstvo stále mladé a chyb jsme se nevyvarovali. Především proti velmi dobře hrajícímu týmu Velkého Meziříčí, který nás jako jediný dostával svou hrou pod tlak, a s tím ještě neumíme vždy dobře naložit. Pochvalu zaslouží všichni hráči za to, jak tento víkend zvládli po všech stránkách.“

Ještě se vracíme podrobnějším popisem ke kvalifikačnímu turnaji kategorie U18, o jehož výsledcích jsme už ve zkratce informovali. Náš tým skončil na druhém místě a vybojoval účast ve třetí výkonnostní skupine dlouhodobé části. Nyní přinášíme podrobnější popis zastupujícího trenéra Romana Dvorana.
Podľa prvého rozpisu sa turnaj mal konať u nás v Ostrave. Súperi však neboli schopní zohnať v Ostrave ubytovanie pre akciu Dni NATO. Riadiaci súťaže presunul turnaj na poslednú chvíľu do Hradca Králové. Po rannom cestovaní z Ostravy sa družstvo predstavilo na prvom rozraďovacom turnaji tejto vekovej kategórie. Jedná sa o hráčov narodených v roku 2006 a mladší. Kadeti VK Ostrava odohrali náročný jednodňový turnaj a každý zápas trval rozhodoval skrátený piaty set. V konečnej tabuľke turnaja sme obsadili druhé miesto a súťaž bude pokračovať podľa umiestnenia v prvom turnaji .
Výsledky zápasov:
VK Ostrava - Zlín 3:2 (-21,-17,19,13,13)
VK Ostrava - Ústí n. L 2:3 (18,-30,19,-22,-9)
VK Ostrava - Hradec Králové 3:2 (14,-21,-20,23,12)
Prvý zápas sme začali bez koncentrácie s veľkým počtom chýb. Hra končila na našej strane siete po zlom útoku, podaní alebo prihrávke. Na nepohodu na ihrisku určite prispela dlhá cesta a nedostatočná príprava na zápas. Po dvoch setoch sa hráči rozbehli a začala fungovať hra na sieti aj prihrávka. Zlín sme zatlačili a postupne hru otočili vo svoj prospech. Tlak na podaní priniesol prevahu na sieti a víťazstvo v piatom sete 15:13.
Do druhého súboja sme vlietli nebojácne, darili sa kombinácie na útoku a fungovala obrana na sieti. V druhom sete sa Ústí osmelilo, hralo viacej technických úderov, ktoré sme nevybrali v poli, alebo len prehadzovali zadarmo. Divokú koncovku druhého setu sme po chybách v poli a na útoku prehrali. V zápase sme hrali vyrovnanú partiu do konca. Piaty set lepšie zahral súper a tešil sa z víťazstva.
Tretí zápas s domácimi bol boj. Dokázali sme otočiť nepriaznivé skóre, keď sme prehrávali 1:2 na sety. Hráči bojovali so súperom a v niektorých momentoch aj s rozhodcom. Domáci hrali pestrú hru. Na sieti sme dobre bránili a dlhšie výmeny končili smečiari tvrdým útokom z okraja siete. V zápase vyhrala naša bojovnosť a lepšia fyzická pripravenosť. Základné zostava zaslúži pochvalu za predvedený výkon a nasadenie v celom turnaji.
Zostava VK Ostrava: Holuša Vojtěch, Ciran Michal, Poloch Ondřej, Šterc Martin, Michal Baláž, Martin Žarnovický, libero Ulrych Samuel, striedali Alex Žarnovický, Jakub Planka. Zastupujúci tréner Roman Dvoran.